SZOLGÁLTATÁSAINK
Kataszteri munkák

Épületfeltüntetés, épületbontás
Épületet épít, bővít, esetleg bont? Fontos ezek ingatlan-nyilvántartásbeli átvezetése is. Mi elkészítjük ennek hivatalos dokumentációját, melyet benyújtunk a területileg illetékes földhivatalnak, ahol ezt jogerőre emelik.
Épületfeltüntetés esetén szükség van a használatba vételi engedélyre is, melyet az építési hatóság állít ki. Ennek hiányában fennmaradási engedély is kérhető.

Telekalakítás

Művelési ág változás

Szolgalmi jog bejegyzés

Használati megosztás
Használati megosztás esetén a cél, hogy az osztatlan közös tulajdonban lévő telken a tulajdonviszonyok használati rendjét szabályozzuk.
A használati megosztási vázrajz készítés során a földrészéletet igények szerinti területrészekre osztjuk a tulajdonostársak között, hogy melyek azok az ingatlanrészek, melyeket közösen, illetve kizárólagosan használhatnak. Használati megosztás esetén a vázrajz mellett szükség van egy az ügyvéd, vagy közjegyző által készített szerződésre, amit az összes tulajdonosnak alá kell írnia.
A szerződés és a földhivatal által záradékolt vázrajz együttesen hasonló jogkeletkező hatást kelt mintha a telekrészek külön-külön helyrajzi számon lennének nyilvántartva.
Mikor érdemes használati megosztást készíteni?
- Ha a földrészlet telekalakítással már nem osztható.
- Osztatlan közös tulajdoni hányad vételekor jogilag rögzíthető, hogy új tulajdonostársként mely telekrészét veszi meg, illetve használja a későbbiekben kizárólagosan.
- Az ingatlan értékét növelhetjük az osztatlan közös tulajdon használati rendjének szabályozásával.
Társasházi alaprajz
2014. január 1. óta új társasházak alapításához és meglévő társasházak alapító okiratának módosításához földmérő által készített digitális alaprajzokat is be kell nyújtani a földhivatalba. A földmérő által készített alaprajzot a földhivatal megvizsgálja és lepecsételve visszaadja. Ezután lehet a teljes dokumentációt [az új vagy módosított alapító okiratot] a földhivatalba benyújtani.
Új alapításkor a teljes épület [minden szint], módosításkor csak a változással érintett szint alaprajzát kell földmérővel elkészíttetni.

Telekhatár kitűzés
Kíváncsi, hogy jó helyre épült-e a kerítése, esetleg még nincs kerítés és szeretné tudni, hova kell építenie, azaz hol van pontosan a telkének a hivatalos, nyilvántartott birtokjogi határa. Ha egy művelés alatt álló földterület határait szeretné megtudni, szintén a földterület kitűzését kell kérnie a földmérőtől.
A kitűzésről a földmérő kitűzési vázrajzot ill. vázlatot készít és a kitûzött pontokat a terepen egyértelműen állandósítja, legtöbb esetben fakaróval jelöli. Ha a valóság és a nyilvántartás között különbség van, azaz például egy kerítés rossz helyen van, azt a földmérő a kitűzési vázrajzon méretekkel ábrázolja.
Telekfelmérés
Domborzat ábrázolási módszer, a szintvonal minden egyes pontja a tengerszinttől azonos távolságra (magasságra) van.
Szintvonalak segítségével a terepviszonyok érzékelhetőségét könnyíthetjük meg.
A szintvonalas helyszínrajz elkészítésének célja, a tervezéshez szükséges terepviszonyok pontos ismerete.